A mellrák antihormon kezelése

Az emlőrák antihormon kezelése
Az emlődaganat sok embert érint. Magyarországon évente kb. 7.000 új betegnél diagnosztizálnak emlőrákot. Ha a családtagokat, rokonokat, barátokat is figyelembe vesszük, több százezer ember mindennapjait érintheti csak ez az egy betegség. A rosszindulatú daganat felfedezése után a családtagok szorongása hasonló a betegéhez. A Magyar Rákellenes Liga által kiadott füzetek a korrekt információk átadásával az ismeretek bővülését, és ezáltal az ismeretlen iránti félelemből adódó szorongást szeretné enyhíteni, ezúttal az emlőrák antihormon kezelésével kapcsolatban.

Az antihormon terápia az emlőrák kezelésének egyik formája. Hogyan befolyásolják a hormonok a női emlő állapotát?
Induljunk ki a tapasztalatból! A nők egy része menstruáció előtt feszesnek érzi a mellét, illetve tudjuk, hogy szülés után az emlőmirigyek anyatejet termelnek. Mindez a nemi hormonoknak, nevezetesen az ösztrogénnek és a progeszteronnak, illetve az ezeket „megkötő” receptoroknak köszönhető. A nemi hormonok tehát nagyon is befolyásolják, sőt irányítják az emlő „életét”.

Milyen hatással vannak a hormonok az emlődaganatra?
Ha a daganat sejtjeiben vannak működő receptorok (ez az ún. „receptor pozitív emlőrák”), akkor ezek megkötik a nemi hormonokat, közülük is elsősorban az ösztrogéneket. A nemi hormonok pedig serkentik a sejtosztódást. Rosszindulatú emlődaganat esetén tehát a hormonok problémát jelentenek, hiszen fokozzák a rosszindulatú sejtek osztódását.

Mit lehet tenni?
Antihormon terápiát (hormonellenes terápiát) lehet alkalmazni. Mivel az ösztrogén 90 %-át a petefészkek termelik (de a zsírszövet, a mellékvese, sőt maga a daganatszövet is termelhet ösztrogént), a legfontosabb feladat a petefészkek hormontermelésének felfüggesztése.

Hogyan?
Amennyiben az emlőrákos nőbeteg havi ciklusa (menstruációja) még fennáll, a kezelés időtartama alatt a hasfalba adott injekció ideiglenesen leállítja a petefészkek működését. Az injekciózást 28 naponta meg kell ismételni.

A kezelés után biztos, hogy újból menstruálni fogok?
A kemoterápia következményeként előfordul, hogy a menstruációs ciklus végleg leáll. A hormonterápia ilyen hatást nem idéz elő a szervezetben. A kezelést követően csak azok nem kezdenek újra menstruálni, akik a kezelés időtartama alatt, az életkoruk előrehaladásával menopauzába kerülnek, azaz havi ciklusuk a hormonkezeléstől függetlenül szűnik meg.

Elég az injekció?
Mivel a petefészkek működésének felfüggesztése nem szünteti meg teljesen az ösztrogén jelenlétét a szervezetben, antiösztrogén, vagy aromatázgátló gyógyszer szedése is szükséges.

Mi a különbség a két gyógyszer között?
Az antiösztrogén olyan gyógyszer, amelynek hatóanyaga a természetes ösztrogénnél erősebben kötődik a hormonreceptorokhoz, leköti azokat, megakadályozva a szervezetben még jelenlévő ösztrogén és a receptorok összekapcsolódását. Ez a gyógyszer biológiai hatást nem fejt ki. Az aromatázgátló nem az ösztrogén receptorhoz való kapcsolódását, hanem magának az ösztrogénnek a képződését akadályozza meg azáltal, hogy a képződés legfontosabb enzimét bénítja. Egyszerűbben fogalmazva az antiösztrogén az ösztrogén hatását, az aromatázgátló pedig az ösztrogén keletkezését gátolja.

Az injekciót és a tablettát együtt kell kapnom?
Csak akkor van szükség a két terápia együttes alkalmazására, ha a beteg a daganat diagnózisakor még menstruál. Amennyiben havi ciklusa már elmarad, akkor a petefészkek működését felfüggesztő hormonkezelésnek természetesen már nincs értelme. Ilyenkor csak a tablettás antihormon kezelés jön szóba, ami a fent említettek közül bármelyik lehet.

Meddig kell kapnom az antihormon kezelést?
5 éven át kell folytatni, mert a vizsgálatok azt igazolják, hogy az 5 éves antihormon terápia hatékonyabb, mint a 2 éven át tartó. Ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy a 10 éves hormonkezelés nem hatékonyabb, mint az 5 éven át tartó, ezért ma a nemzetközi gyakorlatban az 5 éves kezelési idő az általános.

Milyen mellékhatásokra számíthatok?
Az antihormon kezelés mellékhatásai részint az ösztrogénképződés, illetve az ösztrogénhatás megszűnéséből, részint magából a gyógyszeres terápiából adódnak.
Az ösztrogénszint csökkentésével kapcsolatos mellékhatások azonosak azzal, amit a nők normál körülmények között a havi vérzés megszűntekor, menopauzában átélnek. A különbség annyi, hogy normál körülmények között a petefészkek hormontermelése évek alatt, fokozatosan csökken le nullára, míg a gyógyszerterápia hatására ugyanez 30 napon belül bekövetkezik. Tehát az úgynevezett menopauzás tüneteket (verejtékezés, hőhullámok, hüvelyszárazság, esetlegesen a hang mélyülése) a betegek hirtelen, és sokkal hevesebb mértékben élhetik át. Ezek a tünetek, mint ahogy az normál körülmények között is történik, néhány hónap alatt maguktól megszűnnek.
A mellékhatások másik része a gyógyszerterápiából adódik. Az antiösztrogén fokozhatja a vérrögképződést, illetve a trombózis-és embóliakészséget, ezért minden hirtelen jelentkező lábdagadást nagyon komolyan kell venni. Ritkán, minden kb. 10.000 nőből egynél méhtestdaganatot is okozhatnak ezek a gyógyszerek, ezért a nőgyógyászati kontroll a kezelés ideje alatt félévente javasolt, pecsételő vérzés esetén pedig haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. A menopauzás tünetek tekintetében az aromatázgátlók és az antiösztrogének lehetséges mellékhatásai azonosak. A gyógyszerterápiából adódó mellékhatások azonban eltérőek, az aromatázgátlók nem okoznak méhtestdaganatot, illetve jóval ritkábban vezetnek trombózishoz, embóliához.
A daganatnövekedés gátlásán túl van-e egyéb pozitív hatása az antihormon kezeléseknek?
Igen. Az antihormon kezelések 50 %-kal csökkentik egy újabb daganat kialakulásának esélyét a másik emlőben, illetve kedvezően befolyásolhatják a változás korának egyik kellemetlen velejáróját, a csontritkulást és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása szempontjából fontos vérzsírok szintjét.

Írta:
Dr. Telekes András
belgyógyász, onkológus főorvos
Országos Onkológiai Intézet


Hová fordulhatok további kérdéseimmel?
Évente több száz alkalommal nyújtunk segítséget levélben és e-mailben a hozzánk forduló betegeknek, hozzátartozóknak. A beérkező levelek mennyiségétől függően megpróbálunk egy-két héten belül válaszolni, szakmailag hiteles és megalapozott információval szolgálni az érdeklődőknek.
Postacím: Magyar Rákellenes Liga 1507 Budapest, Pf. 7.
E-mail: info@rakliga.hu, lelkisegely@rakliga.hu


A Magyar Rákellenes Liga ingyenesen hívható lelkisegély szolgálata 1990-ben jött létre. Ügyelőink önkéntesek, akik tanfolyamunk elvégzése után további képzésben részesülnek, hogy felkészüljenek a segítségnyújtásnak erre a speciális formájára.Szolgálatunkhoz általános információkéréssel is fordulhatnak. Felvilágosítást nyújtunk a korai felismeréssel, figyelmeztető jelekkel, szűrésekkel, egészségügyi, szociális ellátásokkal, betegjoggal, onkológiai centrumokkal, fájdalomcsillapítással, gyógytáplálással, kiegészítő szerekkel, nyiroködéma kezeléssel és az új onkológiai terápiás lehetőségekkel kapcsolatosan.
Munkatársaink hétfőtől péntekig 9-21 óra között, szombaton 10-16 óráig várják hívásukat a 06-80-505-675-ös, ingyenesen hívható telefonszámon!

Forrás: http://www.rakliga.hu/

1 megjegyzés:

  1. Kedves Bori, én a nyáron olvastam arról, hogy New Yorkban tartott onkológus világkongresszuson elhangzott, egyértelműen a 10 évig szedett hormonokkal jobbak az esélyek, a kiújulás esélye kisebb, a kezelő drnőm szerint is ez az új álláspont! Valószínűleg nem 5 hanem 10 évig fogom kapni. Csak azért írtam neked mert nagyon érdekes a blogod, érdemes esetleg ezen javítani, ha ez így van! Üdv.Ági

    VálaszTörlés